İYİLEŞME: AMELİYAT SONRASI TAKİP VE KONTROL

Endoskopik sinüs cerrahisinin cerrahi tekniği itibariyle yüzde kesi yapılmadığı için ameliyat sonrası yüzde iz kalmaz, şişlik meydana gelmez.
Ameliyat olan kişi 5-7 gün sonra günlük yaşantısına devam edebilir. Doku düzeyinde iyileşme ise altı aya kadar sürmektedir.

Burun içi dokular dış ortama açık olduğu için ameliyat kadar ameliyat sonrası da önemlidir. Ameliyat sonrası pansuman ve kontrollere gelinmelidir. Ameliyat sonrası erken dönemde ıkınma gibi hareketlerden; uçak yolculuğu, yüzme ve suya dalma gibi etkinliklerden kaçınılmalıdır.

 

AMELİYATIN RİSKLERİ VE BİLGİLENDİRME

Endoskopik sinüs cerrahisi ameliyatları, tüm ameliyatlar gibi birtakım riskleri de içermektedir. Ameliyatın riskleri iltihabın bulunduğu yere, ameliyatın gerçekleştirildiği ortama, ameliyatı yapan hekimin deneyimine göre farklılık gösterir. Endoskopik sinüs cerrahisi için özel eğitim gerekir, mutlaka bu konuda deneyimli hekimler tarafından uygulanmalıdır.

Endoskopik sinüs cerrahisi ameliyatının başarısı ortalama 85% olup vakanın özelliğine göre değişmektedir. Alerji ve astım gibi hastalıkların varlığı cerrah müdahalenin başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Başarılı bir operasyon uygulanmasına rağmen sigara kullanımı, alerji gibi nedenlerle şikayetler tekrarlayabilmektedir.